KAMIWAZA – jak działa?

Wiele czynników takich jak, odżywianie, zanieczyszczenie żywności i środowiska (powietrza, wody), uboczne skutki działania leków, rodzaj pracy, napięcia psychiczne, powoduje wyzwalanie w komórkach nadmiernej ilości wolnych rodników tlenowych, prowadzi to do tak zwanego stresu oksydacyjnego. Stres, niezależnie od rodzaju czynnika, który go spowodował, prowadzi do nadmiernego wytwarzania wolnych rodników, które uszkadzając białka powodują zamieranie komórek. Reaktywny tlen osłabia sieć białek strukturalnych, tzw. „szkielet” komórkowy (zobacz rys. 1 – komórka uszkodzona). Uszkodzenia komórek mieszka włosowego są bezpośrednią przyczyną patologicznego wypadania włosów i łysienia. Bez rozpoznania tego mechanizmu działanie, większości stosowanych dotychczas środków stymulujących odrost włosów, było przypadkowe i mało skuteczne.

Główne pytanie sprowadzało się do tego, w jaki sposób można ograniczyć lub zneutralizować to negatywne oddziaływanie czynników stresowych? Po przebadaniu setek związków naturalnych pochodzących z roślin leczniczych, wyizolowano substancje, które wyraźnie zwiększały w komórkach mieszków włosowych aktywność kilku ważnych enzymów antystresowych a głównie enzymu SOD, który neutralizując nadmiar reaktywnego tlenu zapobiega powstawaniu uszkodzeń stresowych. Wyizolowano również substancje, które silnie zwiększały aktywność białek opiekuńczych naprawiających uszkodzone stresem białka enzymatyczne, strukturalne i inne, przywracając tym samym zdrowie komórkom i włosom (zobacz rys. 2 – komórka „naprawiona”). Wyniki tych badań dały podstawy niezbędne do opracowania receptury naturalnego biostymulatora KAMIWAZA.

Rys. 1 Schemat fragmentu komórki uszkodzonej przez stres 1) błony lipidowe uszkodzone przez stres 2) Białka receptory reagujące na sygnały z zewnątrz komórki (np. hormony): nieaktywne w związku ze zmiana ich kształtu i przemieszczeniem się po uszkodzeniu białek strukturalnych 3) Inne białka przekazujące sygnały z zewnątrz komórki: nieaktywne w związku ze zmianą ich kształtu i przemieszczeniem się po uszkodzeniu białek strukturalnych 4) Kompleks białek przeprowadzających reakcje biochemiczne: nieaktywne w związku ze zmiana kształtu domen reagujących i brak współdziałania 5) Białka strukturalne tworzące sieć konstrukcyjną komórki, która utrzymuje białka -receptory, kompleksy białek, różne struktury komórek (tzw. organelle), w odpowiednich miejscach w komórce; uszkodzone przez stres.
Rys. 2 Schemat fragmentu komórki „naprawionej” przez białka opiekuńcze i inne systemy reperujące 1) Błony lipidowe 2) Białka receptory reagujące na sygnały z zewnątrz komórki; receptor białka umiejscowiony na zewnątrz komórki gotowy na przyjęcie sygnału (przez reakcje np. z hormonem) i przekazanie go do wnętrza komórki 3) Inne białka przekazujące sygnały z zewnątrz komórki: receptory na zewnątrz komórki o 4) Kompleks białek przeprowadzających reakcje biochemiczne: odpowiedniego kształtu domeny białek enzymatycznych wiążą je w aktywny kompleks 4)Kompleks białek przeprowadzających reakcje biochemiczne: uaktywnione. 5) Białka strukturalne tworzące  sieć konstrukcyjną komórki, która utrzymuje białka -receptory, kompleksy białek, różne struktury komórek (tzw. organelle), w odpowiednich miejscach w komórce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *